تبلیغات
صراطُ الأقوَم - مطالب اردیبهشت 1392

صراطُ الأقوَم

...هرچه دارم همه از عترت و قرآن دارم

«انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی اهل بیتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً ولن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض»“همانا من در میان شما پس از خود، دو بار سنگین را به امانت می‌گذارم: کتاب خدا و عترت و اهل بیتم. تا زمانی که به این دو تمسک بجویید، گمراه نخواهید شد. این دو از هم جدا نمی‌شوند تا زمانی که در حوض کوثر بر من وارد شوند”./مستدرک الوسائل ج11ص372 صراطُ الأقوَم .

5. گنجی شافعی (متوفای 658هـ) :
گنجی شافعی در كفایة‌ الطالب می نویسد :
«ولد أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب بمكة فی بیت الله الحرام لیلة الجمعة لثلاث عشرة لیلة خلت من رجب سنة ثلاثین من عام الفیل ولم یولد قبله ولا بعده مولود فی بیت الله الحرام سواه إكراما له بذلك، وإجلالا لمحله فی التعظیم.
امیر مؤمنان علیه السلام شب جمعه سیزده رجب، سال سیم بعد از واقعه عام الفیل در داخل خانه خدا به دنیا آمد. كسی پیش از آن حضرت و بعد از آن در داخل خانه كعبه به دنیا نیامده است و این از فضائل اختصاصی آن حضرت است كه خداوند به جهت بزرگداشت مقام او عطا كرده است.
الگنجی الشافعی، أبی عبد الله محمد بن یوسف بن محمد القرشی، كفایة‌ الطالب فی مناقب علی بن أبی طالب، ص407، الباب السابع فی مولده علیه السلام، ناشر : دار أحیاء تراث اهل البیت (ع)، طهران، الطبعة‌ الثالثة، 1404هـ، 1362 ش.
ترجمه گنجی شافعی :
ابن خلكان در ترجمه او می‌نویسد :
الفخر الكنجی محمد بن یوسف بن محمد بن الفخر الكنجی نزیل دمشق عنی بالحدیث وسمع ورحل وحصل كان إماما محدثا.
محمد بن یوسف گنجی. .. ساكن دمشق بود، به علم حدیث اعتنا می‌كرد، برای یادگیری آن از دیگران می‌شنید، وبرای دانش بیشتر مسافرت می‌كرد، او پیشوا و محدث بود.
الصفدی، صلاح الدین خلیل بن أیبك (متوفای764هـ)، الوافی بالوفیات، ج 5، ص 148، تحقیق : أحمد الأرناؤوط وتركی مصطفى، ناشر : دار إحیاء التراث - بیروت - 1420هـ- 2000م.


ادامه مطلبطبقه بندی: پیامبرشناسی، امام شناسی، امام علی (علیه السلام)، براهین شیعه، قرآن و احادیث،

[ جمعه 1392/02/27 ] [ 14:38 ] [ سعید عسگری ]

[ نظرات() ]


ولادت امیر مؤمنان (علیه السلام) در كعبه از دیدگاه شیعیان قطعی و متواتر است، و این كه كسی غیر از آن حضرت در داخل خانه كعبه به دنیا نیامده نیز اجماعی است.
شیخ مفید رضوان الله تعالی علیه در این باره می‌نویسد :
ولد بمكة فی البیت الحرام یوم الجمعة الثالث عشر من رجب سنة ثلاثین من عام الفیل، ولم یولد قبله ولا بعده مولود فی بیت الله تعالى سواه إكراما من الله تعالى له بذلك وإجلالا لمحله فی التعظیم.
حضرت امیر المؤمنین علی بن ابى طالب (علیهما السّلام) در روز جمعه سیزدهم ماه رجب پس از سى سال از عام الفیل در خانه خدا در شهر مكه به دنیا آمد، نه پیش از وى كسى در خانه خدا به دنیا آمده و نه بعد از آن حضرت. تولد امیر مؤمنان (علیه السّلام) در خانه خداوند فضیلت و شرافتى است كه پروردگار بزرگ برای بزرگداشت مقام و منزلتش به آن حضرت اختصاص داده است.
الشیخ المفید، أبی عبد الله محمد بن محمد بن النعمان العكبری البغدادی (متوفای413هـ)، الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج 1، ص 5، تحقیق : مؤسسة آل البیت علیهم السلام لتحقیق التراث، ناشر : دار المفید للطباعة والنشر والتوزیع - بیروت، الطبعة : الثانیة، 1414هـ - 1993 م
ولادت امام علی علیه السلام در كعبه از دیدگاه اهل سنت :
از دیدگاه علمای اهل سنت نیز، ولادت آن حضرت قطعی است ؛ حتی برخی از آن‌ها ادعای تواتر نیز كرده‌اند كه به نام چند تن از آن‌ها اشاره می‌كنیم :


ادامه مطلبطبقه بندی: پیامبرشناسی، امام شناسی، امام علی (علیه السلام)، براهین شیعه، قرآن و احادیث،

[ جمعه 1392/02/27 ] [ 14:36 ] [ سعید عسگری ]

[ نظرات() ]


خطبه غدیر یكی از خطبه هایی است كه پیامبر (صلی الله علیه وآله) وقت بر گشتن از حجة الوداع در منطقه‌ای بنام غدیر خم در مقابل انبوهی از مسلمانان كه بیش از صد هزار گفته شده است امامت مولا علی (علیه السلام) را به دستور خداوند ابلاغ واعلام رسمی نمودند. در این خطبه رسول خدا (صلی الله علیه وآله)، ولایت امیر المومنین (علیه السلام) را مانند ولایت خودش بر مسلمانان دانسته و تصریح می‌كند به این كه: 
ألست أولى بكم من أنفسكم ؟ قالوا : نعم، قال : من كنت مولاه فعلی مولاه. 
كسی را كه من مولی اولی به تدبیر و تصرف اوهستم، علی مولی او است. 
در تعبیر دیگر این چنین آمده است : 
إن الله مولای وأنا ولی كل مؤمن من كنت ولیه فهذا ولیه. 
ودر تعبیر سوم آمده است : 
یا أیها الناس من أولى بكم من أنفسكم ؟ قالوا : الله ورسوله أعلم. قال : ألست أولى بكم من أنفسكم ؟ قالوا : بلى. قال : « من كنت مولاه فعلی مولاه ». 
رسول خدا با جمله « ألست اولی بالمؤمنین» می‌خواست آن‌ها را به یاد این آیه از قرآن كریم بیندازند كه : « النَّبِیُّ أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنفُسِهِمْ » 
پیامبر نسبت به مؤمنان از خودشان سزاوارتر است. 
بعد با اقرار گرفتن از آن‌ها این مطلب را دیكته كرد كه : هر كس من به خودش سزاوارتر هستم، علی نیز همان منصب را دارد. 


ادامه مطلبطبقه بندی: پیامبرشناسی، امام شناسی، امام علی (علیه السلام)، براهین شیعه، قرآن و احادیث،

[ دوشنبه 1392/02/9 ] [ 22:58 ] [ سعید عسگری ]

[ نظرات() ]


خورشید همواره در چشمان مادرانی طلوع می‏کند که به دور دستها خیره شده‏اند و برای فرداها مردان و زنانی می‏پرورانند تا در زمین، این امانت الهی، جانشینی آسمانی باشند. 
دامان تربیت مادران مهد پرورش انسانهای پاک و خدایی است و ما با نگاهی درس‏آموز از زندگانی این مادران توشه معرفت‏برمی‏چینیم. 
یکی از مادران برجسته تاریخ «ام‏البنین، فاطمه کلابیه‏» است که زندگی او مالامال از عشق به ولایت و امامت‏بوده و در تربیت فرزندان دلیر و شجاع و با ادب چون عباس بن‏علی(علیهماالسلام) بسیار موفق بوده است. 
تولد و رشد او در خاندان با اصالت و شجاع، صفات و ویژگیهای فردی این بانو و صبر و بردباری در خانه امامت و تربیت فرزندانی که همگی پیرو امام خویش بوده و تا آخرین لحظات زندگی خویش دست از ولایت نکشیده‏اند و پیام‏رسانی و مبارزه سیاسی این بانوی کریمه همه و همه نشان از مجد و عظمت وی دارد. 
اینک پژوهشی کوتاه در زندگی این پاک بانوی عرب داریم تا از زلال صفات او قطره‏ای معرفت‏یابیم و خویش را در مسیر کمال قرار دهیم. 
از قبیله خورشید 
«حزام بن‏خالد بن‏ربیعة بن‏وحید بن‏کعب بن‏عامر بن‏کلاب‏» (1) پدر ام‏البنین است مردی شجاع و دلیر و راستگو که از صفات ویژه او اکرام به میهمان و منطق قوی اوست. تاریخ ویژگیهای این مرد بزرگ را به مناسبتهای گوناگون چون جریان خواستگاری ام‏البنین و ازدواج حضرت علی(علیه السلام) ذکر می‏کند. 

ادامه مطلبطبقه بندی: امام علی (علیه السلام)، امام زادگان(علیهم السلام)، براهین شیعه، قرآن و احادیث،

[ چهارشنبه 1392/02/4 ] [ 13:30 ] [ سعید عسگری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه