تبلیغات
صراطُ الأقوَم - درس بزرگ

صراطُ الأقوَم

...هرچه دارم همه از عترت و قرآن دارم

«انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی اهل بیتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً ولن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض»“همانا من در میان شما پس از خود، دو بار سنگین را به امانت می‌گذارم: کتاب خدا و عترت و اهل بیتم. تا زمانی که به این دو تمسک بجویید، گمراه نخواهید شد. این دو از هم جدا نمی‌شوند تا زمانی که در حوض کوثر بر من وارد شوند”./مستدرک الوسائل ج11ص372 صراطُ الأقوَم .

از حضرت امام صادق(صلی الله علیه واله) نقل شده است که: عباد بصری، حضرت سجاد(صلی الله علیه واله) را در راه مکه دید و به او گفت: ای علی‌بن الحسین(علیهماالسلام)، جهاد و سختی آن را رها کرده‌ای و بر حج و راحتی آن روی آورده‌ای؟ در حالی که خدای تعالی می‌فرماید: « إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاةِ وَالإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ فَاسْتَبْشِرُواْ بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بَایَعْتُم بِهِ وَذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ» (توبه،9/111) خدا جان و مال اهل ایمان را به بهای بهشت خریداری کرده که آن‌ها در راه خدا جهاد کنند که دشمنان دین را به قتل برسانند و یا خود کشته شود، این وعده قطعی خداوند و عهدی است که در تورات و انجیل و قرآن یاد فرموده و از خدا باوفاتر به عهد کیست؟ ای اهل ایمان شما به خود در این معامله بشارت بدهید که این معاهده با خدا به حقیقت سعادت و فیروزی بزرگی است.
حضرت سجاد(صلوات الله علیه) در جواب عباد بصری فرمود: آیه را تمام کن و او خواند:« التائبون العابدون الحامدون السائحون الراکعون الساجدون الآمرون بالمعروف والناهون عن المنکر والحافظون لحدود الله وبشر المؤمنین (توبه، 9/112)؛ بدانید که پشیمانان از گناه، خداپرستان، حمد و شکر نعمت‌گذاران،روزه‌داران، نماز را با خضوع گذاران، امر به معروف و نهی از منکرکنندگان و نگهبانان حدود الهی و مومنان را بشارت ده. 
حضرت فرمودند: «إذا رأینا هؤلاء الّذین هذه صفتهم فالجهاد معهم أفضل من الحج؛ هنگامی که افرادی را دیدیم با این ویژگی‌ها جهاد با ایشان از حج برتر است؟»
الکافی : ج 5 ص 22
طبقه بندی: امام شناسی، امام سجاد(علیه السلام)، قرآن و احادیث، اخلاق،

[ یکشنبه 1391/09/19 ] [ 15:06 ] [ سعید عسگری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه