تبلیغات
صراطُ الأقوَم - فهم قرآنی

صراطُ الأقوَم

...هرچه دارم همه از عترت و قرآن دارم

«انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی اهل بیتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً ولن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض»“همانا من در میان شما پس از خود، دو بار سنگین را به امانت می‌گذارم: کتاب خدا و عترت و اهل بیتم. تا زمانی که به این دو تمسک بجویید، گمراه نخواهید شد. این دو از هم جدا نمی‌شوند تا زمانی که در حوض کوثر بر من وارد شوند”./مستدرک الوسائل ج11ص372 صراطُ الأقوَم .

امامان معصوم (علیهم السلام) برای فهم معانی قرآن و توجّه دادن به مفاهیم آن،مجموعه ایات را در نظر می‌گرفتند و به یك جمع بندی می‌رسیدند و در برابر كسانی كه ـ از روی شیطنت ـ یك آیه را در نظر می‌گرفتند و مطلبی را مطرح و بر آن ایراد می‌گرفتند ،جواب این افراد را با ایات می‌دادند.
حضرت امام صادق(علیه السلام) شاگردانی را در این زمینه تربیت كرده است و آنان در چنین میدان‌هایی وارد می‌شدند و دشمنان و بدخواهان را مجاب و خلع سلاح می‌كردند.
ابن ابی العوجاء مادی‌گرای عصر عباسی از آن افراد است. او روزی به هشام بن حكم گفت:مگر خدا حكیم نیست و سخنان او مگر نباید حكمت آموز باشد؟ 

هشام بن حكم گفت: خدا نه تنها حكیم است،بلكه احكم الحاكمین است.
ابن ابی العوجاء:به من بگو سخن خدای عزوجلّ در این باره چیست؟«فانحكوا ما طاب لكم من النّساء مثنی و ثلاث و رباع فإن خفتم ان لا تعدلوا فواحدة؛پس از بانوان آن كه را خوش دارید،نكاح كنید دو تا،سه تا چهار تا و اگر بیم داشتید كه عدالت نتوانید كنید پس یك همسر كافی است».(سوره نساء، ایه 3) نظر شما درباره این حكم چیست؟
هشام:حكم حكیمانه‌ای است.
ابن ابی العوجاء:پس به من از این سخن خدای عزوجل خبر بده :«و لن تستطیعوا ان تعدلوا بین النّساء و لو حرصتم فلا تمیلوا كلّ المیل؛شما هرگز نمی‌توانید میان زنان، عدالت را رعایت كنید هر چند كه بخواهید، پس خیلی به انحراف نكشانید و كج مدارید…».(سوره نساء، ایه 129) به من بگو! كدام حكیم چنین سخن می‌گوید؟
هشام بن حكم گوید:من جوابی نداشتم كه بگویم، عازم سفر شدم تا در مدینه حضور امام صادق (علیه السلام) برسم.
در مدینه به محضر امام صادق(علیه السلام) شرفیاب شدم.امام پرسید:ای هشام! اكنون وقت حج و عمره نیست، چرا در این موقع آمده‌ای؟
هشام گفت: قربانت شوم،ابن ابی العوجاء چیزی از من پرسید و من جوابی نداشتم.
امام صادق (علیه السلام):مسأله چیست؟ 
هشام قضیه را برای امام (علیه السلام) تعریف كرد. امام (علیه السلام) فرمود:موضوع ایه نخست،هزینه و نفقه است و امّا موضوع ایه دوم مهر و محبّت می‌باشد كه به عواملی بستگی دارد خارج از اختیار آدمی.
هشام با دست پر به عراق برگشت و با ابن ابی العوجاء دیدار كرد.
وقتی ابن ابی العوجاء پاسخ را شنید،گفت:«ای هشام! این پاسخ از تو نیست.» 
همیشه افرادی وجود دارند كه كارشان القای شبهه در میان مردم بویژه جوانان است.اینان مدام به تخریب فرهنگی مشغولند و خود قرآن چه زیبا فرموده‌است:
«و تجعلون رزقكم انّكم تكذّبون؛ شما روزی‌تان را تكذیب می‌كنید.»(سوره واقعه، ایه 82) 
و این حكایت از نامتعادلی روحی و روانی آنان دارد،امّا سیره امامان نشان می‌دهد كه با این پدیده چگونه برخورد می‌كردند؛ یعنی با تربیت شاگردان قرآن پژوه؛آنان را به فرهنگ قرآنی مسلّح و مجهّز می‌كردند و به میدان مبارزه با مخرّبان فرهنگی می‌فرستادند.طبقه بندی: امام شناسی، امام صادق(علیه السلام)، براهین شیعه، قرآن و احادیث،

[ چهارشنبه 1392/04/26 ] [ 02:41 ] [ سعید عسگری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه