تبلیغات
صراطُ الأقوَم - اهمیت علم و دانش

صراطُ الأقوَم

...هرچه دارم همه از عترت و قرآن دارم

«انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی اهل بیتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً ولن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض»“همانا من در میان شما پس از خود، دو بار سنگین را به امانت می‌گذارم: کتاب خدا و عترت و اهل بیتم. تا زمانی که به این دو تمسک بجویید، گمراه نخواهید شد. این دو از هم جدا نمی‌شوند تا زمانی که در حوض کوثر بر من وارد شوند”./مستدرک الوسائل ج11ص372 صراطُ الأقوَم .

پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: اذا جاء الموت بطالب العلم مات و هو شهید؛ كسى كه در حال دانش اندوزى بمیرد، شهید است (1).
مردى از انصار نزد رسول اكرم (صلى الله علیه و آله ) آمد و عرض كرد: اى رسول خدا! جنازه شخصى در میان است و باید تشییع و سپس دفن شود. مجلسى علمى هم هست كه از شركت در آن بهره مند مى شوم . وقت و فرصت هم نیست كه در هر دو شركت كنم . در هر كدام از این دو كار شركت كنم ، از دیگرى محروم مى مانم . شما كدام یك از این دو را بیشتر دوست دارید تا من در آن شركت كنم ؟
رسول اكرم (صلى الله علیه و آله ) فرمود: اگر افراد دیگرى هستند كه همراه جنازه بروند و آن را دفن كنند، در مجلس علم شركت كن ؛ چون شركت در یك مجلس علمى از حضور در هزار تشییع جنازه و هزار عیادت بیمار و هزار شب عبادت و هر روز روزه گرفتن و هزار درهم تصدق و هزار حج غیر واجب و هزار جهاد غیر واجب بهتر است . اینها كجا! و حضور در محضر عالم كجا. مگر نمى دانى به وسیله علم است كه خدا اطاعت و عبادت مى شود. خیر دنیا و آخرت با علم همراه است ، همان گونه كه شر دنیا و آخرت با جهل همراه است .(2)

روزى پیامبر اعظم (صلى الله علیه و آله ) وارد مسجد شد. دو گروه در مسجد بودند. دسته اى قرآن مى خواندند و نیایش مى كردند و جمعى مى آموختند و مى آموزاندند. حضرت فرمود: هر دو كار نیك مى كنند. اینان قرآن و خدا را مى خوانند. اگر خدا بخواهد به آنان مى بخشد یا باز مى دارد و آنان فرامى گیرند و مى آموزانند. همانا من آموزگار برانگیخته شدم و در جمع آنان نشست (3).
پیامبر بزرگوار اسلام مى فرمود:
دانش را بجویید، گرچه در (سرزمینى دور دست ) چین باشد. همانا دانش جویى براى هر مسلمان ضرورى است . فرشتگان بال خویش را براى او مى گسترانند؛ زیرا از آنچه او در جستجوى آن است ، خشنودند(4).
ساعتى كه دانشور بر بستر خویش تكیه زده است و به دانش خویش ‍ مى اندیشد، از هفتاد سال عبادت نیایشگر بهتر است (5).
دانش ابزار حلال و حرام است و جوینده اش را به جاده هاى بهشت مى كشاند. از هراس تنهایى مى رهاند و در غربت هم صحبت است . راهنماى امور نهان است و سلاحى در برابر دشمنان و زیورى براى دوستان . دانش ، حیات دل ها و روشنى چشم ها از كورى (جهل ) است . با دانش است كه آفریدگار اطاعت و پرستش مى شود. با دانش است كه خداوند شناخته مى شود. دانش ، پیشواى خرد است (6).

- پی نوشتها -

1- نهج الفصاصحه ، ص 37.
2- مرتضى مطهرى ، داستان راستان ، ج 2، ص 215.
3- سنن درمى ، ج 1، ص 99.
4- جامع الصفیر، ج 1، ص 168.
5- همان ، ج 2، ص 39.
6- تحف المقول ، ص 28؛ برگرفته از: همنام گل هاى بهاى ، ص 75.
طبقه بندی: امام شناسی، براهین شیعه، قرآن و احادیث،

[ دوشنبه 1391/12/14 ] [ 01:23 ] [ سعید عسگری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه